NAWIGACJA
|
Geneza powstania - czyli praca w DWSS "AWANS" |
 |
Spółdzielnia socjalna została pomyślana jako podmiot ekonomii społecznej, czyli jako instytucja, która prowadzi działalność łączącą cele gospodarcze i społeczne. Ustawowo (w myśl ustawy o spółdzielniach socjalnych) zaistniały podstawy prawne do prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, wykluczeniem zawodowym, którym szczególnie trudno byłoby rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie.
Członkowie spółdzielni tworzą przy pomocy tej instytucji - przedsiębiorstwa miejsca pracy, zapewniając dochód sobie i swoim rodzinom, a poprzez swoje działania zmieniają siebie i środowisko, w którym żyją - tworzą więc coś, co staje się ich wspólnym dobrem, za co są odpowiedzialni, od czego zależy przyszłość każdego z nich. Zdobywają również umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
O szczególnym charakterze spółdzielni socjalnej decyduje osobista praca członków, jako podstawowa działalność spółdzielni oraz w myśl ustawy - odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego lub w zespole - świadczenia pracy na rynku pracy. Spółdzielnia socjalna może produkować, handlować lub świadczyć usługi. Członkowie spółdzielni mają obowiązek pozostawania ze sobą w stosunku pracy poprzez podpisanie spółdzielczej umowy o pracę na podstawie kodeksu pracy.
Na przykład mając pomysł na działalność - sprzedaż określonych towarów, świadczenie usług (wykonywanie remontów - prace malarskie, kładzenie posadzki, glazury; usługi hydrauliczne; sprzątanie pomieszczeń; szkolenia), zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, poszukiwawcza, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż itp. itd. Charakterystycznym przykładem mogło być znalezienie niszy w mieście do zarobkowania pośród kilku osiedli domów jednorodzinnych. Zazwyczaj dom jest otoczony ogrodem - miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Mieszkańcy to większości ludzie, którzy mają dzieci. Pomysłem na działalność może być wytwarzanie, montowanie i sprzedaż drewnianych zabawek oraz mebli ogrodowych typu huśtawki, zjeżdżalnie, domki, krzesła, altanki, itd. Ale może to być też renowacja mebli. Na pomysł może też działalność gastronomiczna - produkcja i sprzedaż żywności.
Wszyscy członkowie muszą więc współdziałać na podstawie wspólnych przepisów - ujętych w zapisie statutowym. Wystarczyło zdecydować się na przystąpienie do spółdzielni socjalnej poprzez złożenie podstawowych dokumentów kadrowo-osobistych oraz jednoznacznego zadeklarowania się co do tego, w jakim zawodzie kandydat chce rozpocząć prace zawodową.
W dniu 2006-07-26 weszła zatem w życie ustawa o spółdzielniach socjalnych. Stowarzyszenie Forum Dzierżoniowskie wyszło z inicjatywą utworzenia w mieście takiej spółdzielni. W tym celu z ramienia stowarzyszenia szkolenie stosowne przeszedł zainteresowany członek stowarzyszenia Jerzy Kulak.
Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych ACTUS we Wrocławiu udzieliło mu niezbędnych informacji w celu szybkiego zorganizowania spółdzielni socjalnej. Ponadto we Wrocławiu miało miejsce stosowne szkolenie w Spółdzielni Socjalnej WwwPromotion, w którym to szkoleniu brał również udział zainteresowany Jerzy Kulak. Następne szkolenie było w Wałbrzychu w Regionalnym Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej ROWPS na temat kompleksowego wspierania dla spółdzielni socjalnych.
W międzyczasie prowadzone były rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy na temat wsparcia spółdzielców odpowiednią dotacją. Środki finansowe zostały z mocy ustaw zagwarantowane. Rozmowy prowadzone też były w Urzędzie Miasta celem zagwarantowania pomieszczenia dla spółdzielni.
W dniu 2006-09-14 organizator Jerzy Kulak skierował do Kierownika Wydziału Promocji Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Dzierżoniów prośby o przydzielenie lokalu dla spółdzielni. Taką właśnie siedzibę dla spółdzielni zagwarantowano w Dzierżoniowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.
W dniu 2006-12-22 siedem osób uzyskało rejestrację spółdzielni socjalnej "Awans".
"Siedmiu wspaniałych" rozpoczęło wzajemną współpracę po to, aby utworzyć w swoich dziedzinach stanowiska pracy zawodowej.
Od dnia 2007-11-13 współpracę spółdzielczą kontynuuje dziewięcioro członków spółdzielni.
Od dnia 2009-04-01 adres DWSS "Awans" jest przy ul. Jodłowej 4 w Dzierżoniowie.
W dniu 2010-06-25 nabył prawa członkowskie dziesiąty kandydat i rozpoczął w swoim zawodzie na rynku gospodarczym samodzielne malowanie wnętrz.
W dniu 2013-07-03 nabył prawa członkowskie 1961-wszy kandydat Bohdan Janeczek.
W dniu 2014-01-29 został, dzięki swojemu zaangażowaniu społecznemu i zawodowemu w zawodach: mediator, menedżer kultury, saksofonista, kompozytor i tłumacz języka czeskiego - nowym członkiem zarządu spółdzielni socjalnej "Awans". |
|
|